Jaką pompę ciepła wybrać – monoblok czy split?
Pompy ciepła, które są zarówno przyjazne dla środowiska, jak i ekonomiczne, stają się coraz bardziej powszechne w polskich domach. Ich lista korzyści jest długa, dlatego nie dziwi, że pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Najczęściej wybierane są pompy powietrzne, głównie ze względu na niższe koszty inwestycji w porównaniu do pomp gruntowych oraz mniejsze zainteresowanie pompami wodnymi.
Dziś skoncentrujmy się na pompie ciepła powietrznej, która pozyskuje energię z atmosferycznego powietrza. Nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, taka pompa może efektywnie ogrzewać budynki i dostarczać ciepłą wodę użytkową. W kategorii pomp ciepła powietrznych możemy wyróżnić dwa główne rodzaje: monoblok i split. Choć różnią się one pod względem budowy, ich podstawowe zadanie jest identyczne: pozyskiwanie energii z powietrza i przekształcanie jej w ciepło, które jest następnie wykorzystywane do centralnego ogrzewania. Co istotne, oba rodzaje pomp ciepła charakteryzują się podobną efektywnością działania.
Różnicę między nimi można dostrzec w ich konstrukcji. Chociaż oba rodzaje pomp ciepła zawierają te same komponenty, to rozmieszczenie tych elementów jest odmienne.
Pompa typu monoblok
Pompa typu monoblok to zazwyczaj jednostka zewnętrzna, która zawiera wszystkie niezbędne komponenty. Jest połączona z budynkiem za pomocą rur, przez które przekazywane jest ciepło do wnętrza. Co istotne, tego rodzaju pompa jest wypełniona gazem chłodniczym w trakcie produkcji, co sprawia, że jest szczelnie zamknięta i dokładnie sprawdzona pod kątem szczelności. Brak konieczności okresowych kontroli szczelności układu wynika z zamknięcia gazu na etapie produkcji. Warto również zaznaczyć, że instalator, który montuje pompę monoblok, nie musi posiadać specjalnych uprawnień na F-Gazy.
Jednakże istnieje pewna wada tego rozwiązania. Ponieważ cała pompa znajduje się na zewnątrz budynku, istnieje ryzyko zamrożenia wody w wymienniku w przypadku przerwy w dostawie prądu. Istnieje kilka sposobów, aby temu zapobiec, ale każde z nich wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Pompa typu split
Pompa typu split składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera sprężarkę, parownik i zawór rozprężny, podczas gdy jednostka wewnętrzna ma skraplacz i pompę obiegową układu grzewczego. Nazwa „split” wskazuje na to, że jednostka zewnętrzna jest montowana na zewnątrz budynku, a jednostka wewnętrzna w jego wnętrzu. Obie jednostki są połączone gazem chłodniczym za pomocą specjalnej instalacji.
Ważne jest to, że montaż tej pompy wymaga, aby instalator posiadał uprawnienia F-Gazy, ponieważ instalacja gazowa nie jest fabrycznie zamknięta, ale jest tworzona podczas montażu. Co więcej, regularne kontrole i serwisowanie pompy split mogą być przeprowadzane jedynie przez specjalistów z odpowiednimi certyfikatami. Pompy Split, które zawierają ilość gazu chłodniczego równą lub większą niż 5 ton ekwiwalentu CO2, muszą być zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Operatorów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli spojrzymy na te dwa rozwiązania z perspektywy kosztów, to sam zakup pompy typu monoblok jest droższy ze względu na bardziej zaawansowany proces produkcji. Niższe koszty wiążą się natomiast z montażem, który nie jest zbyt skomplikowany, oraz z eksploatacją, gdzie nie trzeba przeprowadzać regularnych kontroli. W przypadku pomp typu split, zakup jest możliwy jedynie dla osób lub firm posiadających certyfikat F-gazy. W związku z tym najczęściej są one nabywane przez firmy, które oferują usługę montażu razem z produktem.
Jeśli wybierasz pompę typu split, musisz również zarezerwować odpowiednią ilość miejsca wewnątrz budynku na jej instalację. W przypadku wysokiej jakości pomp renomowanych marek, różnica w poziomie hałasu będzie praktycznie niezauważalna. Jednak w tańszych i mniej znanych modelach, jednostka split może być nieco głośniejsza w pracy niż monoblok.
Podsumowując, zarówno pompy typu monoblok, jak i split działają z podobną wydajnością. Oba rozwiązania są odpowiednie zarówno dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. W przypadku klientów indywidualnych, ze względu na korzystniejsze koszty inwestycji, częściej wybierane są pompy typu split.