Co powinniśmy wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym iStop® z serii 108?
W obecnych czasach pompy ciepła, zwłaszcza typu monoblok, cieszą się ogromną popularnością. Z tego powodu zyskuje również duże zainteresowanie zawór antyzamarzaniowy iStop® z serii 108. Jego głównym celem jest zabezpieczenie pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w przypadku awarii zasilania elektrycznego.
Ostatnio, ze względu na rosnącą popularność zaworu 108 firmy Caleffi, zaczęło pojawiać się wiele pytań dotyczących jego funkcji, sensowności stosowania oraz metody instalacji. Dziś chcemy dostarczyć czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat tego produktu i odpowiedzieć na najczęstsze pytania. Mamy nadzieję, że nasze informacje ułatwią podjęcie decyzji dotyczącej najlepszego rozwiązania, które zabezpieczy pompę ciepła przed zamarznięciem czynnika grzewczego.
Czy zawór iStop® z serii 108 jest zaworem spustowy? Czy zrzuci on całą wodę z instalacji?
Zawór, o którym mówimy, nie pełni funkcji zaworu spustowego, nie jest zaprojektowany do zrzucania wody z instalacji. W przypadku gdy temperatura wody w odcinku zewnętrznym obiegu spadnie do 3 °C, zawór otwiera się, powodując delikatne kapanie. Gdy do zaworu dostanie się woda o temperaturze powyżej 4 °C, czujnik termostatyczny zamyka upust wody. Dzięki temu zawór pracuje okresowo. Dzięki niewielkiej różnicy temperatury otwarcia i zamknięcia, ilość zrzuconej wody jest minimalna. Zadaniem zaworu jest utrzymanie ciągłego przepływu wody przez zewnętrzny odcinek instalacji, w tym przez wymiennik w pompie ciepła, co zapewnia utrzymanie temperatury wody powyżej 3 °C.
Dlaczego konieczny jest montaż dwóch zaworów?
Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie, konieczne jest zamontowanie dwóch zaworów antyzamarzaniowych. Jeden z nich powinien zostać umieszczony na zasilaniu, a drugi na powrocie, jak najbliżej pompy ciepła. Montaż dwóch zaworów jest niezbędny do pełnego zabezpieczenia źródła ciepła. Wynika to z faktu, że trudno przewidzieć, w którym punkcie instalacji woda ulegnie szybszemu schłodzeniu, i nie zawsze będzie to powrót z instalacji. Istnieje wiele czynników, takich jak warunki atmosferyczne, które mogą wpływać na to, gdzie występuje szybsze schładzanie się wody w instalacji.
Czy można izolować zawór antyzamarzaniowy iStop® z serii 108
Nie wolno izolowania zaworu 108. W przypadku awarii zasilania elektrycznego, zawór powinien być miejscem, w którym woda szybko się ochładza. Izolacja części zaworu, w której znajduje się czujnik termostatyczny, może spowodować szybsze wychłodzenie się wody w innych częściach instalacji. Przykładowo, jeśli izolacja wymiennika ciepła w pompie ciepła jest słabsza niż zaworu antyzamarzaniowego, woda w wymienniku może ochłodzić się pierwsza. Izolacja przerywacza próżni, który odpowiada za wprowadzenie powietrza do instalacji, może uniemożliwić działanie zaworu, gdyż jego upust zostanie zablokowany. Taka sytuacja może wystąpić w instalacji, która nie ma automatycznego zaworu napełniania.
Czy możemy zastosować redukcję podczas podłączenia zaworu na większej średnicy rury?
Kolejnym istotnym aspektem jest problem strat ciśnienia w instalacji. Zawór antyzamarzaniowy, będąc zaworem pełnoprzelotowym, charakteryzuje się bardzo niskimi stratami ciśnienia, pomijalnymi w obliczeniach hydraulicznych. Konstrukcja zaworu została zaprojektowana w taki sposób, aby nie zawierał elementów, które mogłyby znacząco oporować.
Zastosowanie redukcji, na przykład przy montażu zaworu o średnicy 1” na rurze o średnicy 5/4”, spowoduje zwiększenie straty ciśnienia, choć wciąż będzie to stosunkowo niewielka utrata. Dlatego nie ma potrzeby obawiania się takiego montażu, zwłaszcza gdy na instalacji standardowo umieszczamy inne elementy, takie jak filtry, które generują znacznie większy opór.